Λ. Δ. Κονγκο, οι ξεχασμενοι του Ituri, απο την Newsha Tavakolian, 2021

"Όταν έφτασα για πρώτη φορά στο Drodro ανησυχούσα ότι οι γυναίκες θα με απέφευγαν, αλλά σήμερα είμαι έκπληκτη που έρχονται σε μένα για να μου πουν την ιστορία τους, γνωρίζοντας ότι είμαι φωτογράφος και δεν εργάζομαι στον ανθρωπιστικό χώρο. Τα περισσότερα από τα θύματα ζουν με ντροπή και ενοχές για αυτή τη φρικτή εμπειρία, για την οποία δεν έχουν ευθύνη. Ωστόσο, δεν μπορούμε να βάλουμε όλες αυτές τις γυναίκες και τα κορίτσια σε ένα κουτί. Όσο κοινή και αν είναι, η συλλογική εμπειρία της βίας δεν σβήνει τον ατομικό της αντίκτυπο. Κάθε μια αξίζει να ακουστεί."

- Newsha Tavakolian, φωτογράφος Magnum Photos στη Λ.Δ. Κονγκό, 2021

 

Στα βορειοανατολικά της Λαϊκής Δημοκρατίας του Κονγκό, περισσότεροι από ένα εκατομμύριο άνθρωποι εκτοπίζονται λόγω της κλιμάκωσης της βίας που μαίνεται από το 2017. Δεκάδες οικογένειες αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν τα σπίτια τους και να αναζητήσουν καταφύγιο σε καταυλισμούς που προσφέρουν λίγη περισσότερη ασφάλεια. Οι εκτοπισμένοι αντιμετωπίζουν επίσης επιδημίες, πολλαπλές λοιμώξεις λόγω κακής υγιεινής, καθώς και σεξουαλική βία. Εξαρτώνται από την ανθρωπιστική βοήθεια για να επιβιώσουν, αλλά υπάρχουν λίγες οργανώσεις εκεί. Οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα φροντίζουν ιδιαίτερα τα παιδιά και τα θύματα σεξουαλικής βίας.

A Drodro, un camp de réfugiés de fortune, appelé Tsuya, est installé depuis de nombreuses années. Environ 20 000 personnes y vivent.

    

© Newsha Tavakolian / Magnum Photos

Ιτούρι, Λ.Δ. Κονγκό. Τρεις έφηβοι στο χωριό Drodro. Η έλλειψη υποδομών και η ανεργία εν μέσω ατελείωτων συγκρούσεων, σχεδόν στερεί από αυτήν την απογοητευμένη νεολαία την ελπίδα.

© Newsha Tavakolian / Magnum Photos

       

© Newsha Tavakolian / Magnum Photos

       

© Newsha Tavakolian / Magnum Photos
© Newsha Tavakolian / Magnum Photos
© Newsha Tavakolian / Magnum Photos
© Newsha Tavakolian / Magnum Photos
© Newsha Tavakolian / Magnum Photos

    

© Newsha Tavakolian / Magnum Photos